תביעת גירושין – ההליך המשפטי

הגשת תביעת הגירושין צריכה להתבצע ע"י אחד מבני הזוג והוא למעשה יוזם את הבקשה למתן הגט. בן הזוג שפנה אינו חייב "לשאול" או להודיע לבן או בת הזוג על פנייתו לבקשת קבלת הגט. תביעת הגירושין כוללת בקשה לפירוק הנישואין בבית הדין הרבני, כלומר, לקבל גט מבן/בת הזוג. מאחר וכל הליך גירושין כולל החלטות רבות שיש לקחת להמשך הדרך, במיוחד כשיש ילדים בתמונה אך לא רק, הרי שבית הדין הרבני לא יאשר גט ולא יבצע את טקס הגירושין מבלי שיהיו מוסדרים היבטים אלו. מסיבה זו תביעת גירושין "קלאסית" הינה פעמים רבות "כרוכה" לתביעות נוספות כגון תביעת דמי מזונות, הסדרי ראייה, משמורת, חלוקת רכוש ועוד.
אלא, שכאשר קיים הסכם גירושין מרצון שכבר חתום ע"י שני בני הזוג, אושר בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, הרי שיש להגיש אך ורק את תביעת הגירושין עצמה, לקבל את אישור בית הדין הרבני להסכם ולהגיע לטקס הגירושין (מתן הגט) תוך זמן קצר.
יודגש, כי תביעת גירושין כוללת הליך משפטי הכולל את סידור הגט וחלוקת הרכוש המשותף. במקרה שלבני הזוג ישנם ילדים משותפים, עומד על הפרק גם נושא המשמורת והמזונות. במאמר זה נסביר אודות הסוגיות השונות המרכיבות את תביעת הגירושין וכן נסביר מתי תוגש תביעת גירושין.

היכן מגישים את תביעת הגירושין?

את תביעת הגירושין ניתן להגיש אך ורק בבית הדין הרבני שכן זוהי הערכאה הבלעדית בישראל המוסמכת להעניק גט. במידה ומעוניינים לתבוע על סעיפים נוספים שקשורים בהליכי הגירושין (כגון מזונות, הסדרי ראייה וכו'), ניתן להגיש אותם בנפרד לבית המשפט לענייני משפחה ולאחר קבלת פסק דין חתום, להגיש תביעת גירושין ברבנות. חשוב מאוד לציין כי במקרים בהם בן או בת הזוג אינם מסכימים להתגרש, ניתן להגיע לכדי הסכם שלום בית בבית הדין הרבני או לחלופין, לתבוע תביעת נזיקין בבית המשפט האזרחי בגין הסירוב, לתבוע מזונות, עוגמת נפש ועוד.
חשוב מאוד לציין, כי מאחר ובישראל הן בית המשפט לענייני משפחה והן בית הדין הרבני הינם בעלי סמכויות מקבילות בתביעות הקשורות לגירושין, הרי שחשוב לבחור את הערכאה המשפטית הטובה ביותר עבורכם. לשם כך עליכם להגיע בהקדם לייעוץ אצל עורך דין מומחה בתחום ענייני המשפחה, ולקבל את המידע המלא באשר למצבכם הספציפי. רק לאחר מכן תוכלו לתכנן יחד עם עורך הדין תביעת גירושין נכונה ומושכלת באמצעות אסטרטגיית פעולה שתביא ליתרון משמעותי עבורכם תוך שמירה על האינטרסים שלכם.

סידור הגט

על מנת להתיר את הנישואין, על בני הזוג לפנות אל בית הדין הרבני לצורך סידור הגט. לעניין זה נדגיש כי גם זוגות אשר נישאו בטקס אזרחי ולא ברבנות, מתגרשים בבית הדין הרבני. היה וישנה הסכמה לגירושין, הליך סידור הגט יסתיים תוך זמן קצר ובני הזוג יקבלו פסק דין בהתאם להסכמות בני הזוג.
הקושי טמון במצב שבו אחד מבני הזוג מתנגד למתן גט, זאת מן הטעם כי על פי ההלכה, חייב הגט להיות בהסכמה של שני הצדדים. ישנן מספר דרכים להתמודד עם סרבנות גט, הכל בהתאם לנסיבות המקרה.

חלוקת הרכוש

הרכוש המשותף אשר צברו בני הזוג בתקופת נישואיהם, יעמוד לחלוקה במסגרת הליך הגירושין. המונח רכוש משותף מתייחס בשלב הראשון לרכוש אשר נקנה לאחר שבני הזוג נישאו. חשוב לדעת כי גם רכוש אשר אחד מן הצדדים קיבל או רכש טרם החתונה, יכול להיחשב לרכוש משותף, אך לצורך כך יש להוכיח כוונת שיתוף. סוגיה זו מהווה מקור למחלוקת רבה בין הצדדים בשל השלכותיה על אורח חייהם של בני הזוג לאחר הגירושין ומכאן גם חשיבותו של הייצוג המשפטי בתביעת גירושין על מנת שכל אחד מן הצדדים יוכל לשמור על האינטרסים הכלכליים שלו.

משמורת הילדים

לרוב יעברו הילדים עם הפרידה, אל חזקתה של האם ואילו לאב נקבעים הסדרי ראייה – מועדים קבועים בהם יפגוש את ילדיו. מצב זה אינו נובע בהכרח מאי רצונו של האב לשמש כהורה משמורן, אלא בשל חזקת הגיל הרך הקובעת כי ילדים עד גיל 6 יעברו באופן אוטומטי לחזקת האם בעת גירושין, אלא אם הושגה הסכמה אחרת בין ההורים.
אפשרות אחרת של הסדר משמורת אשר הפך לנפוץ יותר בשנים האחרונות, הוא משמורת משותפת, ובהסדר זה אין הורה אחד משמורן, אלא ההורים חולקים את החזקה על הילדים שווה בשווה.

מזונות

כאשר לבני הזוג יש ילדים, אזי מלבד סוגיית המשמורת, תביעת גירושין תכלול גם את סוגיית המזונות. במקרה של משמורת מלאה, ישלם האב לאם את דמי המזונות, כאשר אלו צריכים לשקף את צרכי הילדים תוך התאמה לרמת הכנסתו של האב. במקרה של משמורת משותפת, יחלקו ההורים את חובת המזונות, בהתאם ליכולתם הכלכלית וחובה זו אינה מוטלת על האב באופן בלעדי.

הליך גישור לפני תביעה

מאז חודש יולי 2016, אז נכנס לתוקפו חוק הגישור (ובשמו המלא חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, תשע"ה – 2014) כל הליך גירושין בישראל נפתח בהליך של גישור. כלומר, בני הזוג מנועים מלהגיש תביעת גירושין בסוגיות שמנינו לעיל, אלא לאחר שקיימו מספר פגישות גישור באמצעות יחידות הסיוע של בתי המשפט.
המטרה הנה להביא את בני הזוג לכדי הסכמות בסוגיות הגירושין השונות ולהימנע מניהול מאבק משפטי המהווה עול כלכלי ורגשי על בני הזוג. על כן, רק כאשר ניסיונות הגישור לא צלחו, נפתחת בפני הצדדים האפשרות לפנות לערכאות להגשת תביעות הגירושין.

לפגישת ייעוץ, צרו קשר עוד היום!

לקביעת פגישת ייעוץ

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן