הסכם גירושין – מהו?

את תביעת הגירושין אפשר לקיים בשתי דרכים. דרך אחת היא באמצעות ניהול הליך משפטי ארוך ומורכב. ואילו הדרך השנייה היא באמצעות עריכת הסכם גירושין. הסכם גירושין הוא הסכם שנערך בין בני זוג, אשר מבטא את הסכמתם להתגרש, ללא הליכים משפטיים ארוכים.
לאחר שבני הזוג חתמו על הסכם גירושין, בני הזוג יכולים לפנות לבית הדין הרבני ולהתגרש בהסכמה, מבלי לנהל הליך משפטי מורכב וארוך, אשר במסגרתו אחד מהם יצטרך להוכיח את קיומה של עילת הגירושין. חשוב לציין, כי הסכם גירושין לא חייב בהכרח להתייחס אך ורק לסוגיית הגירושין בבית הדין הרבני. הסכם גירושין יכול אף לבטא הסכמה כוללת בסוגיות נוספות וחשובות, כמו למשל, ענייני מזונות ילדים, ענייני משמורת וחלוקת רכוש ועוד.
יודגש, כי הסכם גירושין יכול להיות באמצעות הסכמה ישירה בין בני הזוג, אך הוא יכול להיות באמצעות עורכי דין גירושין המייצגים את בני הזוג והוא יכול להיות באמצעות הסכמה של קיום הליך גישור באמצעות מגשר גירושין.

הגשה של הסכם גירושין

תביעת גירושין היא תביעה משפטית לכל דבר ועניין. כאשר קיים הסכם גירושין בין בני הזוג, עליהם לפנות לבית הדין הרבני ולהגיש תביעה הנקראת "תביעה לאישור הסכם גירושין". האגרה במסגרת הגשת תביעה זו עומדת, נכון לכתיבת שורות אלו, על 250 ₪ והיא זולה יותר מאגרה שבה יש לשאת בעת הגשת תביעה רגילה לגירושין. לאחר הגשת תביעה לאישור הסכם גירושין, יזומנו בני הזוג לדיון בפני בית הדין הרבני. במידה וקיימת הסכמה, הרי שלרוב בית הדין הרבני יאשר באופן מיידי את הסכם הגירושין ויורה על סידור גט.
חשוב לציין, כי בית הדין יברר לגבי פשר הגירושין וכן לעיתים ינסה לפשר בין הצדדים, אך אין ספק כי מדובר בהליך קצר ויעיל בהרבה, מאשר מצב שבו בני הזוג מנהלים תביעת גירושין ארוכה ויקרה. עם זאת, חשוב להעיר כי הסכם גירושין, כפי שפירטנו לעיל, יכול לכלול הסכמה כוללת. הכוונה היא, בכל הנוגע למזונות, משמורת וחלוקת רכוש. גם אז ניתן להגיש הסכם כולל לבית הדין הרבני, או לחלופין להגיש את הסכם הגירושין המתייחס לגירושין בלבד – לבית הדין הרבני הואיל ובית הדין הרבני הוא הסמכות הבלעדית לעסוק בנושא הגירושין, ובמקביל להגיש הסכמים הנוגעים למשמורת, רכוש ומזונות, לבית המשפט לענייני משפחה. לרוב יעיל וקל יותר לעשות זאת כמקשה אחת.
חשוב לציין, כי גם אם בני הזוג נישאו במדינה זרה ניתן לערוך הסכם גירושין. זוגות ישראלים רבים בוחרים לנסוע למדינות זרות, להינשא בהן ואז לחזור ארצה ולהירשם כנשואים במשרד הפנים. עם זאת, זוגות רבים לא תמיד מודעים לכך שבעת גירושין (במידה ומדובר בבני זוג בני אותה דת, הכשרים להינשא בארץ לפי הדין הדתי – אישי), יהיה עליהם לפנות לבית הדין הרבני, שהרי נישואין וגירושין ייערכו על פי הדין הדתי – אישי. גם במקרים אלו ניתן לערוך הסכם גירושין.

הנושאים שכדאי לכלול במסגרת הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא הסכם חשוב ולעיתים מורכב. כך שההצעה הראשונה שנבקש להציע, היא תמיד להיעזר בעורך דין גירושין. עם זאת, על סמך ניסיוננו בתור משרד עורכי דין משפחה, אנו סבורים כי ישנם מספר נושאים שחשוב מאוד לכלול במסגרת הסכם גירושין ובכללם ניתן למנות את הנושאים הבאים:

הסכמה לגבי עצם הגירושין

כנראה שזהו אחד הנושאים החשובים ביותר שמומלץ להסדיר במסגרת הסכם הגירושין. תכליתו של הסכם הגירושין היא לקבע ולבסס את ההסכמה של בני הזוג להתגרש ובכך לחסוך מבני הזוג את העלויות הכספיות של ניהול הליך גירושין.

הסדרת דירת המגורים

בדרך כלל, כאשר הסכם הגירושין כולל גם הסכם לחלוקת רכוש, הרי שחשוב מאוד להסדיר מה יהיה דינה של דירת המגורים. לרוב, דירת המגורים היא הנכס החשוב ביותר שיש לבני הזוג. אי לכך חשוב מאוד לקבוע מה יעלה בגורלה.

הסדרת משמורת הילדים

סוגיית המשמורת על הילדים הינה נושא חשוב מאוד, וברור למה. הסדרת סוגיית המשמורת תקל מאוד על בני הזוג בהמשך הדרך. לכן, כדאי לקבוע מי ישמש בתור הורה משמורן, כיצד ייערכו הסדרי הראיה בין ההורים ועוד נושאים הנוגעים לסוגיה, לרבות – הסדרה של משמורת משותפת, במידה וההורים מעוניינים בכך.

הטלת סנקציות

חוזים הם דבר חשוב, אך ניסיון החיים מלמד שלעיתים אנשים מפרים חוזים. לכן, אנו מציעים לכלול גם סנקציה שתבוא לידי ביטוי במקרה שבו אחד מבני הזוג מפר את הסכם הגירושין.

היתרונות והחסרונות בהסכם גירושין

להסכם גירושין יש יתרונות לצד חסרונות, כמו בכל דבר בחיים ועל כן נפרט בקצרה עליהם:

יתרונות להסכם גירושין:

אין ספק כי הסכם גירושין חוסך לבני הזוג זמן רב. בין היתר, הסכם גירושין חוסך דיונים שמתקיימים בזמן העבודה וכן חוסך לבני הזוג את ההתעסקות המורכבת עם הליך הגירושין ובכך מפנה אותם להמשיך בחייהם.
הסכם גירושין מביא לסיטואציה שבה הגירושין שלעיתים יכולים להתקיים ולהתפרס על תקופה ארוכה, מסתיימים במהרה ובכך בני הזוג מתפנים לבנות את חייהם החדשים. לכן, אין ספק שמהירות היא אחד היתרונות החשובים והמהותיים במסגרת הסכם גירושין.

הסכם גירושין הוא יעיל – פשוטו כמשמעו, במקום לנהל הליך גירושין במספר ערכאות וכן במסגרת מספר הליכים שונים ונפרדים. הסכם גירושין כולל, שנערך ברצון בני הזוג, הוא יעיל בהרבה. הוא יעיל מבחינת זמנים והוא גם יעיל מבחינה כספית והוא בוודאי יעיל מבחינה רגשית, שהרי הוא חוסך לבני הזוג הליכים משפטיים קשים מאוד.

הסכם גירושין הוא יעיל – פשוטו כמשמעו, במקום לנהל הליך גירושין במספר ערכאות וכן במסגרת מספר הליכים שונים ונפרדים. הסכם גירושין כולל, שנערך ברצון בני הזוג, הוא יעיל בהרבה. הוא יעיל מבחינת זמנים והוא גם יעיל מבחינה כספית והוא בוודאי יעיל מבחינה רגשית, שהרי הוא חוסך לבני הזוג הליכים משפטיים קשים מאוד.

חסרונות להסכם גירושין:

כמו כל הסכם פשרה, הרי שגם הסכם גירושין מהווה פשרה בין בני הזוג. פשרה היא דבר מבורך, אך יש שטוענים כי הסכם פשרה הוא בעצם תוצר של ויתור ולא תמיד כדאי לוותר, במיוחד כאשר עמדתך מוצדקת. כך גם באשר להסכם גירושין. לעיתים בני זוג עורכים הסכם גירושין ומתפשרים, למרות שאחד מהם צודק לחלוטין בטענותיו.
לא אחת אנו נתקלים במקרים שבהם הסכם גירושין נערך על מנת לספק את צרכיו של בן זוג אחר, המשתמש בכוח שיש לו כלפי הצד השני. לדוגמא, לעיתים קיימות סיטואציות שבהן הבעל כופה הסכם גירושין תוך איום לסרבנות גט נגד האישה. במקרים כאלו, האישה עשויה למצוא את עצמה מוותרת בצורה מפליגה על זכויותיה, רק כדי שתוכל להתגרש ולהמשיך בחייה. כך שלעיתים, להסכם גירושין יש חיסרון מהותי והוא בא לידי ביטוי בעצם העובדה שהוא תוצר של ניצול וכפייה, למרות שאין זאת כפייה פיזית.

לפגישת ייעוץ, צרו קשר עוד היום!

לקביעת פגישת ייעוץ

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן